Kadangi vienoje iš Kauno gimnazijų buvo užfiksuotas atviros plaučių tuberkuliozės atvejis, dalinamės Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro švietimo įstaigoms pateikta informacija, tema – tuberkuliozės prevencija, kas yra tuberkuliozė, kaip atpažinti šios ligos simptomus, apsisaugoti pačiam ir apsaugoti šeimą.

INFORMACIJA TĖVAMS

TUBERKULIOZĖ

Kvėpavimo organų tuberkuliozė (TB) tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (TM) (Mycobacterium tuberculosis ), plintanti per orą su dalelėmis. Pagrindinis TM šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma.

TB simptomai

Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. TM dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė).

Plaučių tuberkuliozė pasireiškia šiais požymiais:

Pagrindiniai Kiti
• Sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių;
• Skausmas krūtinėje;
• Skreplių ar kraujo atkosėjimas.
• Silpnumas ar nuovargis;

• Svorio kritimas;

• Apetito stoka;

• Drebulys;

• Karščiavimas;

• Naktinis prakaitavimas.

Tuberkuliozės plitimas

TB bakterijomis užsikrečiama tuomet, kai praleidžiama daug laiko su atvira plaučių TB sergančiu asmeniu. TB užsikrečiama įkvėpus TB bakterijų, kurių į orą patenka sergančiajam čiaudint, kosint, kalbant, spjaudant skreplius. Ne kiekvienas TB bakterijomis užsikrėtęs vaikas suserga ir jam pasireiškia TB požymių. Būtina žinoti, kad anksti diagnozavus TB yra visiškai išgydoma liga.

Tuberkuliozės diagnozavimas

  • Tuberkulino testas
  • Skreplių ištyrimas dėl TM

Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka tuberkulino testas atliekamas 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve, sergantiems lėtinėmis ligomis ir kt.).

Veiksmai įtarus arba jau sergant tuberkulioze

https://www.varpelis.com/wp-content/uploads/2017/11/tuberkulioze-1.jpg

Tuberkuliozės prevencija ir profilaktikos priemonės

Asmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu/sukėlėjo nešiotoju, kurio diagnozė patvirtinta medicinos įstaigoje, rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo su sergančiuoju uždaroje patalpoje (kambaryje, kabinete, klasėje ar pan.); naudoti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes; reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas užtikrinant veiksmingą oro ventiliaciją, naudoti ventiliatorius; kruopščiai valyti aplinkos paviršius; nesinaudoti ligonio daiktais; kruopščiai plauti rankas; atidžiai stebėti savo ir sąlytį turėjusių vaikų sveikatos būklę. Ilgalaikį sąlytį turėjusiems asmenims (šeimos, kolektyvo nariams) rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pagal gydytojo nurodymus; sergančiųjų šeimose gimusius naujagimius skiepyti nuo tuberkuliozės; stiprinti imunitetą, valgyti pilnavertį maistą, nebadauti, dažniau ir ilgiau būti gryname ore; reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą, tikrinti kūdikių ir vaikų sveikatą gydymo įstaigoje pagal gydytojo rekomendacijas.

https://www.varpelis.com/wp-content/uploads/2017/11/Tuberkulioze-informacija.jpg

Comments are closed.